Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Gübre Yönetimi Nedir?

Gübre Yönetimi Nedir?

Gübre Yönetimi Nedir?

Süt ve besi çiftliklerde, hayvan dışkısının önce ahırlardan uzaklaştırılması sonrada doğaya uygun olarak bertarafını sağlayan sistemlerin bütüne “Gübre yönetimi” denir. Gübre çukurları, gübre pompaları, sıyırgılar,  gübre karıştırıcı ekipmanlar, separatörler, gübre tankerleri ve gübre dağıtıcı sistemler “Gübre Yönetiminin” temel elemanlarıdır.

Artan nüfusa bağlı olarak , hayvansal gıdalara yönelik artan talep, Türkiye’deki orta ve büyük ölçekli hayvan yetiştiriciliğinin giderek yoğunlaşmasına yol açmıştır. Tarım arazileri bulunmayan çok sayıda hayvancılık işletmesi, ortaya çıkan hayvansal atıkları, genelde muntazam olarak değerlendirememektedir.

Birçok çiftçinin güncel gübre yönetim teknikleri hakkında yeterince bilgi ve tecrübeye sahip olmaması, çiftliklerde hayvan gübresinin en temel sorunların başında yer almasına sebep olmuştur.

Özellikle yağışlı aylarda, hayvanların kendilerinden çok gübrelerinin yarattığı hijen ve sağlık sorunları ile uğraşılmaktadır. İşletme sahiplerinin hayvansal verimlilikten çok anlık sorunlara odaklanmalarına ve para kaybetmelerine neden olmaktadır.